Jaki grzejnik do łazienki? Wybieramy najlepszy grzejnik łazienkowy

Dobrze dobrany grzejnik do łazienki rozwiąże problemy z jej skutecznym ogrzaniem. Wybierając grzejnik łazienkowy, nie można kierować się tylko jego kształtem czy kolorem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Jaki grzejnik łazienkowy będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb?

 

W łazience powinno być ciepło, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu najbardziej dotkliwie odczuwamy zimno. Wybierając grzejnik do łazienki, uwzględnij zasadę, że temperatura powietrza powinna być w niej wyższa niż w innych pomieszczeniach i wynosić ok. 24°C.

Dobry grzejnik łazienkowy powinien dawać ciepło, być ozdobą łazienki i działać bezawaryjnie przez wiele lat. Grzejnik można też wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które przemienią go w wielofunkcyjny sprzęt domowy – suszarkę na ręczniki czy wygodną półeczkę. Natomiast po zainstalowaniu dodatkowej grzałki elektrycznej grzejnik łazienkowy dogrzeje cię poza sezonem grzewczym. 

Jaki grzejnik łazienkowy przy większym zapotrzebowaniu na ciepło?

Duża łazienka oraz łazienka z oknem i umiejscowiona w narożu budynku to najczęściej pomieszczenie o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. – W dużych i zimnych łazienkach zastosowanie wyłącznie grzejnika zamontowanego na ścianie może okazać się niewystarczające. W takim przypadku najlepiej zastosować połączenie ogrzewania podłogowego ze ściennym grzejnikiem łazienkowym. Aby usprawnić ich współpracę, warto zastosować zestaw zaworów, który zapewni nam sterowanie mocą grzejnika i ogrzewania podłogowego za pomocą jednej głowicy termostatycznej – radzi Robert Skomorowski z Purmo.

– Nowoczesne zawory nie dopuszczą do przegrzewania podłogi dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55°C. Jednocześnie umożliwią dalszą pracę grzejnika – niezależnie od podłogówki – przy wyższej temperaturze wody zasilającej – dodaje ekspert.

Połączenie grzejnika łazienkowego z ogrzewaniem podłogowym

Optymalnym układem grzewczym w łazience jest połączenie grzejnika łazienkowego z podłogówką. Grzejnik szybko dostarcza ciepło oraz podgrzewa i suszy ręczniki, a ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemne ciepło oraz pomaga utrzymać stałą temperaturę nawet w większych łazienkach. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie grożą ci zmarznięte stopy, mokra podłoga czy wiecznie wilgotne dywaniki łazienkowe.

Z kolei urządzając małą łazienkę, zadbaj o spójność wystroju, ograniczając liczbę sprzętów i mebli. Wybieraj te najbardziej funkcjonalne. Dodatkową przestrzeń uzyskasz, montując grzejnik, który np. umożliwi suszenie ręczników i ubrań przez cały rok.

Mały grzejnik łazienkowy o dużej mocy

Najtrudniej dobrać odpowiedni grzejnik do niewielkiej, ale zimnej łazienki. Czasami, nawet jeśli powierzchnia łazienki jest mała, lecz ze względu na położenie lub obecność okna trudno jest w niej utrzymać ciepło. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest niewielki ale bardzo wydajny grzejnik. Zapewni on nam wysoką moc grzewczą przy zachowaniu kompaktowych wymiarów. Warto zamontować w miarę płaski grzejnik, by nie wychodził bardzo na łazienkę. Dobrym rozwiązaniem będzie model wyposażony w podwójne kolektory, ustawione symetrycznie po dwóch stronach pionowej osi grzejnika. Taka drabinkowa konstrukcja pozwala na wygodne zawieszanie ręczników.

Jaki grzejnik łazienkowy będzie najbardziej funkcjonalny?

Grzejnik łazienkowy powinien przede wszystkim dawać ciepło i zapewniać komfort termiczny podczas kąpieli. Jeśli jednak wyposażysz go w dodatkowe akcesoria, może stać się nowoczesnym wielofunkcyjnym domowym sprzętem. Najbardziej przydatne są uchwyty i wieszaki pozwalające na wygodne suszenie ręczników czy przemoczonych ubrań. W niewielkich łazienkach idealnie sprawdzają się także estetyczne szklane półeczki, które zapewnią dodatkowe miejsce na łazienkowe drobiazgi. Życie ułatwia również elektryczna grzałka, dzięki której będziesz mógł korzystać z ciepła grzejnika przez cały rok, niezależnie od sezonu grzewczego.

Autor: redakcja.regiodom