Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Wbrew powszechnemu przekonaniu założenie ogrzewania podłogowego jest możliwe nawet w mieszkaniach w bloku. Przynajmniej pod względem technicznym - gorzej bywa z rozwiązaniem problemów administracyjnych. Podpowiadamy, kiedy warto się zdecydować na wodne, a kiedy na elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego instalacja centralnego ogrzewania w budynku jest w całości częścią wspólną budynku. W związku z tym jakakolwiek ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty. Często na dokonanie zmiany systemu ogrzewania w pojedynczym lokalu nie wystarczy nawet zgoda zarządu wspólnoty, spółdzielni czy dewelopera jeszcze na etapie budowy. Konieczne może się okazać uzyskanie zgody pozostałych lokatorów. Gdy budynek jest opomiarowany indywidualnie, uzyskanie takiej zgody powinno być łatwe. Dużo większe problemy czekają nas, kiedy takiego opomiarowania nie ma.

W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy przeznaczonych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.

Ogrzewanie podłogowe w bloku - ograniczenia i możliwości

Zanim zdecydujesz się na rozwiązywanie przeszkód administracyjnych, należy określić możliwości techniczne wykonania ogrzewania podłogowego. Przy wyborze wodnego ogrzewania podłogowego najczęściej trzeba uwzględnić nośność stropów (szczególnie drewnianych) oraz dużą grubość zabudowy systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia.
W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego nie trzeba się martwić o konstrukcję stropów, na których zamierzasz zainstalować ogrzewanie podłogowe. System elektryczny nie wymaga bowiem jastrychu, który dodatkowo obciąża strop.

Wodne ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu

Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, masz do wyboru dwa systemy:

  • standardowe ogrzewanie wodne wykonywane w systemie mokrym,
  • lekki system ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej.

Pierwszy - tradycyjny - system mokrego układania ogrzewania podłogowego jest czasochłonny i wiąże się raczej z kapitalnym remontem niż z modernizacją instalacji c.o. Przy jej zakładaniu musimy się też liczyć z koniecznościa podniesienia poziomu posadzki o kilkanaście centymetrów, co nie zawsze jest korzystne w przypadku mieszkania w bloku (zmniejsza to bowiem - i tak niedużą - wysokość pomieszczeń).

Alternatywą może być system lekki, który świetnie nadaje się do modernizacji c.o. dzięki temu, że poziom podłogi podnoszony jest w nim maksymalnie do 5 cm. System ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej składa się z paneli styropianowych pokrytych od góry blachą aluminiową.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego mamy do wykorzystania kable, maty i folie grzejne. Ten typ ogrzewania, podobnie jak system lekki ogrzewania wodnego, doskonale nadaje się do prac modernizacyjnych. Podłogowe elementy grzejne można przykryć cienką (3-5 cm) warstwą betonu. W pomieszczeniach, gdzie zależy nam na szybkim ogrzewaniu podłogi (np. w łazience), przewody można układać nawet tuż pod posadzką, w 2-3-centymetrowej warstwie elastycznego kleju.

Ogrzewanie podłogowe - o tym musisz pamiętać

Przy wyborze ogrzewania podłogowego do mieszkania musisz wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie:

  1. wcześniej trzeba ustalić, gdzie będą stały duże, masywne meble (szafki kuchenne, szafy wnękowe) i wyposażenie: kuchenki, zmywarki, wanna czy brodzik. W przypadku ogrzewania podłogowego należy przestrzegać zasady, aby ustawiać meble na nóżkach; nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają prawidłową cyrkulację ogrzanego powietrza;
  2. budynek (mieszkanie), w którym zamierzasz założyć ogrzewanie podłogowe, musi być dobrze ocieplony i mieć szczelne okna, ponieważ jest to ogrzewanie niskotemperaturowe.