Wsteczny ciąg

Ze zjawiskiem ciągu wstecznego można się spotkać w budynku, w którym jest system wentylacji grawitacyjnej. Czym grozi ciąg wsteczny i jak go uniknąć? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Wentylacja grawitacyjna powszechnie stosowana w budynkach mieszkalnych działa dzięki temu, że powietrze wewnątrz jest cieplejsze, a co za tym idzie: rzadsze niż chłodniejsze na zewnątrz. Rzadsze jest lżejsze i dzięki temu się unosi – tak powstaje ciąg w kominie. Jeśli do komina trafiają gorące spaliny, to ciąg jest jeszcze silniejszy. Zdarza się jednak, że powietrze wentylacyjne, a co gorsza także trujące spaliny, nie wylatują przez komin z powodu zakłóceń ciągu. Powody tego bywają różne, na przykład zatkany przewód kominowy. Bardzo często jednak przewód jest drożny, a powietrze zamiast być zasysane przez kratkę wentylacyjną, jest z niej wydmuchiwane. Wtedy właśnie mamy do czynienia z ciągiem wstecznym.

Ciąg wsteczny: czym grozi?

Zjawisko ciągu wstecznego jest niepożądane, bo jest przyczyną dyskomfortu, zwłaszcza w łazience czy toalecie, gdzie zdarza się przebywać bez ubrania – wtedy napływ zimnego powietrza jest szczególnie dokuczliwy. Odwrócony ciąg jest też bardzo niebezpieczny, gdy w pomieszczeniach znajdują się urządzenia spalające paliwo – piecyk gazowy, kocioł lub kominek. Gdyby wówczas wydostawały się z niego spaliny, nie zostaną one odprowadzone przez instalację wentylacyjną od razu na zewnątrz, tylko będą się rozprzestrzeniać w pomieszczeniach.

Dym z kominka czy kotła na paliwo stałe zapewne w takiej sytuacji zostanie zauważony, ale spalin z urządzenia gazowego są niewidoczne i nie mają tak intensywnego zapachu, żeby można było wyczuć ich niewielką ilość. Zdarza się, że jest w nich obecny tlenek węgla – jego wdychanie grozi zatruciem (zaczadzeniem), często kończącym się śmiercią. Dlatego nad zjawiskiem odwróconego ciągu nie można przejść do porządku dziennego.

Ciąg wsteczny: jak go uniknąć?

Najczęstszą przyczyną odwrócenia ciągu jest utrudniony napływ powietrza do pomieszczeń w wyniku likwidacji nieszczelności, na przykład przez wymianę okien, a w nowych domach przez zasłonięcie specjalnych nawiewników. W takiej sytuacji przewody wentylacyjna mogą pozostać jedyną drogą dla świeżego powietrza. Wtedy przez jedne przewody kominowe (także spalinowe i dymowe) powietrze wypływa na zewnątrz, a powstające przy tym podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz przez inne przewody. Rozwiązaniem problemu jest rozszczelnienie okien lub otwarcie nawiewników.

Ciąg wsteczny: co go powoduje?

Ciąg wsteczny może być też spowodowany przez zbyt małą wysokość lub zbyt mały przekrój przewodu kominowego (także w wyniku zabrudzenia) albo brakiem jego ocieplenia – wszystko to powoduje osłabienie siły ciągu kominowego, przez co nawet słaby wiatr może wdmuchiwać powietrze przez komin.

Zakłócenie może wynikać także z niekorzystnego usytuowania wylotu komina - zbyt nisko lub zbyt blisko innych obiektów, które mogą powodować zawirowania powietrza - bądź też z niekorzystnego działania silnego wiatru (mimo tego, że zwykle wspomaga on ciąg kominowy). Jeśli stwierdzi się taką

przyczynę, to rozwiązaniem problemu może być montaż specjalnej nasady kominowej zabezpieczającej przed wiatrem i wspomagającej naturalny ciąg.